10
ápr
2025

Teológiai-etikai sarokpontok a keresztyének közügyekben való részvételéhez, IX. – A keresztyénség és az állam

Jézus Krisztus a királyok Királya és az urak Ura, akit Isten „feljebb [helyezett] minden méltóságnál és hatalmasságnál, minden erőnél és uralomnál, sőt minden névnél is, amelyet segítségül hívnak, nemcsak ebben a világban, hanem az eljövendőben is” (Ef 1,21).

A Szentírás világosan tanítja, hogy Isten jelenlegi ítélete valóság a Jézus Krisztussal szembeszálló nemzetek számára: „Azért ti, királyok, térjetek észhez, okuljatok, ti, bírái a földnek! Félelemmel szolgáljátok az Urat, reszketve vigadjatok! Csókoljátok a fiút, hogy meg ne haragudjék, és el ne pusztuljatok az úton. Mert hamar föllángol haragja, de mind boldog, aki hozzá menekül!” (Zsolt 2,10–12)

A keresztyéneknek imádkozniuk kell a hatalmon lévőkért és az államszervezetért, hogy biztosítsák az evangélium hirdetéséhez szükséges szabadságot, és hogy „nyugodt és csendes életet élhessünk teljes istenfélelemben és tisztességben” (vö. 1Tim 2,1–3). A hatalomban lévő uralkodó Isten szolgája […] a jó elősegítésére. Ha azonban a rosszat teszed, akkor félj, mert nem ok nélkül viseli a kardot, hiszen ő Isten szolgája, aki az ő haragját hajtja végre azon, aki a rosszat teszi. (Róm 13,4)

Krisztus királysága nem valamiféle nemzet vagy politikai párt. Bár az államnak nem feladata, hogy bizonyos meggyőződések betartására kényszerítse a polgárait, az [erkölcsi – a ford.] értékek tekintetében azonban sohasem semleges. A keresztyéneknek azon kell munkálkodniuk, hogy az állam elfogadja a keresztyén értékeket, és istenfélő törvényeket foganatosítson.

A keresztyének eltérő nézeteket képviselhetnek a tekintetben, hogy az állam miként ismerje el a vallást. Tény azonban, hogy a koronázási eskü kifejezetten ellentétes azzal, hogy az Egyesült Királyság szekuláris volna, továbbá a protestáns, reformált keresztyén vallás, valamint különösen is az anglikán és a Skót Egyház egykori megalapításából [és a mostani jelenlétéből – a ford.] fakadóan az Egyesült Királyság nagy általánosságban még mindig keresztyén alkotmányú országként határozható meg. Ezek az alkotmányos rendelkezések mindaddig hatályban maradnak, amíg szándékos alkotmánymódosítás révén nem születik más határozat.

A keresztyén hit népszerűsítése során a The Christian Institute arra törekszik, hogy megerősítse Krisztus egyetemes uralmát, és szembeszálljon a világi humanizmussal, a teológiai liberalizmussal, az univerzalizmussal és más ideológiákkal.

Intézményünk megerősíti, hogy

  1. az üdvösség kizárólag Jézus Krisztus engesztelő munkája által adatik (Jn 14,6);
  2. a bibliai keresztyénség biztosítja a tolerancia, a demokrácia és az emberi méltóság valódi alapját;
  3. elkötelezettek vagyunk a vallásszabadság – de nem a vallástól való szabadság – iránt. A kisebbségben levő vallások és filozófiai nézetek számára szabadságot kell biztosítani, kivéve, ha azok egyértelműen erkölcstelenséget hirdetnek-képviselnek. Az állam nem kötelezhet senkit semmilyen vallás felvételére. Ugyanakkor az állam nem lehet semleges az erkölcs és a vallás vonatkozásában. Tekintettel az Egyesült Királyság alkotmányos berendezkedésére, a keresztyénség kiváltságos helyzete kifejezésre jut bizonyos nyilvános eseményeken ­(pl. hálaadáskor, közszereplők temetésekor, a parlamenti ülések megnyitóján) tartott szertartásokon és a nyilvános imákon keresztül. Az állam gondoskodik továbbá a keresztyén etikát hirdető iskolákról, valamint közösségi szinten és a hitoktatás területén magának a keresztyénségnek a hangsúlyozásáról, miközben lehetővé teszi a más vallásúak és a nem hívők számára a távolmaradást. A protestáns, reformátori hitet meghonosító alkotmányos intézkedések megváltoztatása azt jelentené, hogy az állam pozitívan támogatja a szekuláris humanista filozófiát (ami ateizmushoz vezet) vagy a vallások egyenlőségét hirdető filozófiát (amelyet a különféle vallások követői mind elleneznek). Jelenleg az Egyesült Királyság lakosságának csaknem a fele vallja magát keresztyénnek (a 2021-es országos népszámlálás adatai szerint, amelynek során Angliában és Walesben a teljes lakosság 46,2%-a vallotta magát keresztyénnek). A The Christian Institute mindezt abszolút helyénvalónak tartja, és elkötelezett a jelenlegi koronázási eskü hátteréül szolgáló eszmék iránt, akármilyen alkotmányos formája is legyen az Egyesült Királyságnak a jövőben.

 

Forrás: https://www.christian.org.uk/who-we-are/what-we-believe/christianity-and-the-state/
Fordította: M. T. A.

*

Korábbi részek:

A kormányzat létezésének célja a gonosz megfékezése
A házasság szentsége
A gyermekek feletti szülői tekintély Istentől ered
A drogfogyasztás káros
Az úgynevezett ártalomcsökkentő megközelítések keresztyénellenesek
A vallásszabadságot meg kell védeni
Az élet a fogantatástól kezdve szent
A transzszexualitásról vallott keresztyén nézetek

Hozzászólás írása