Teológiai-etikai sarokpontok a keresztyének közügyekben való részvételéhez, VI. – A vallásszabadságot meg kell védeni
Keresztyénként imádkoznunk kell a kormányzó hatóságokért, „hogy nyugodt és csendes életet élhessünk teljes istenfélelemben és tisztességben”. Pál hozzáfűzi: „Ez jó és kedves a mi üdvözítő Istenünk színe előtt, aki azt akarja, hogy minden ember üdvözüljön, és eljusson az igazság megismerésére.” (1Tim 2,2–4) Más szóval, imádkoznunk kell azért, hogy keresztyénként szabadon élhessük az életünket, és szabadon hirdethessük az evangéliumot.
Amikor a vallásszabadság veszélyben van, óhatatlanul az evangéliumi szabadság is veszélybe kerül. Nehezebbé válik az evangélium hirdetése, és nehezebbé válik a keresztyének számára az evangéliumról tanúságot tevő, istenfélő életet élni. Már Jézus is figyelmeztette követőit, hogy ne veszítsék el megkülönböztető jellegüket: „só” legyenek, és hogy ha haszontalanok lesznek, kidobják és eltapossák őket az emberek (Mt 5,13). Jézus nem szeretné, hogy szégyenkezzünk; ő azt szeretné, hogy helyén kezeljük a bennünk lévő világosságot. Keresztyénként aggodalommal kell hogy eltöltsön minket minden olyan törvény, rendelet vagy politikai intézkedés, amely korlátozza a vallásszabadságunkat.
A keresztyéneknek alá kell vetni magukat a kormányzó hatóságoknak, kivéve, ha azok azt követelik, amit Isten megtilt, vagy azt tiltják, amit Isten megkíván (ApCsel 5,29).
A The Christian Institute közössége aggodalommal tekint az olyan törvényekre, amelyek korlátozzák a vallási tematikájú műsorszolgáltatást, és indokolatlan, az egyházakat érintő korlátozásokat akarnak kívülről bevezetni, például arra kényszerítve őket, hogy hitetlen munkaerőt alkalmazzanak.
Manapság szándékosan kiforgatják a vallásszabadság szó valódi jelentését. A vallásszabadság nemcsak azt jelenti, hogy magunkban szabadon hihetünk bármit, hanem azt is, hogy a hitünk szerint cselekedhetünk. Ez például arra is vonatkozó szabadság, hogy összegyülekezhetünk hasonlóan gondolkodó emberekkel, hogy társulásokat hozhatunk létre azokkal, akik osztoznak a hitünkben, hogy másoknak is beszélhetünk a hitünkről, és hogy felszólalhatunk az ellen, amit rossznak tartunk.
Napjainkban ezt a szabadságot – hogy a hitünk szerint cselekedhetünk – támadások érik. Ez részben abból fakad, hogy egyre nő a szakadék a közélet szereplői által fontosnak tartott és a keresztyén értékek között.
Forrás: https://www.christian.org.uk/who-we-are/what-we-believe/harm-reduction-approaches-un-christian/
Fordította: M. T. A.
*
Korábbi részek:
A kormányzat létezésének célja a gonosz megfékezése
A házasság szentsége
A gyermekek feletti szülői tekintély Istentől ered
A drogfogyasztás káros
Az úgynevezett ártalomcsökkentő megközelítések keresztyénellenesek