29
márc
2025

Teológiai-etikai sarokpontok a keresztyének közügyekben való részvételéhez, V. – Az úgynevezett ártalomcsökkentő megközelítések keresztyénellenesek

A tinédzserkori terhesség és a kábítószer-fogyasztás az országot érintő két legsúlyosabb társadalmi probléma.

A fiataloknak azt mondani, hogy kerüljék a kábítószereket, és tartózkodjanak a házasságig a nemi élettől, ma már indoktrinációnak és időpocsékolásnak számít. Ezt a megközelítést – a „mondj nemet!” üzenetet – sikerült teljesen nevetségessé tenni, mondván, csupán leegyszerűsített megoldás. Az elmúlt húsz évben rendre azt az érvet hozták fel, hogy nem működnek a fiatalok számára határozott erkölcsi útmutatással szolgáló megelőző megközelítések. Helyettük az úgynevezett „ártalomcsökkentő” megközelítéseket támogatták, éspedig azzal az indoklással, hogy ha a fiataloknak azt mondjuk, ne fogyasszanak kábítószert, vagy ne éljenek nemi életet, az nem fogja megakadályozni őket abban, hogy mégis megtegyék. Ezért – állítják – jobb, ha engedjük nekik, hogy tegyék, csak biztosítsuk számukra a „biztonságos környezetet”. Ez az ártalomcsökkentést hangsúlyozó filozófia végül oda vezetett, hogy a fiatalok elé a „biztonságos szexet” és a „biztonságos” kábítószer-fogyasztást helyezték követendő példaként.

Ez a filozófia látszólag vonzó, mert elfogadható célja van, mégpedig az ártalmak csökkentése. Sokan bedőltek ennek a mélységesen naiv szemléletmódnak. De az önmérséklet leépítése révén az „ártalomcsökkentés” valójában épp hogy növeli a káros tevékenységben részt vevő személyek számát, ahelyett, hogy csökkentené.

Az ártalomcsökkentést mint olyat eredetileg azért vezették be, hogy segítsenek a kábítószerfüggőkön, akik kémiai anyagok hatása alatt élnek – vagyis függnek tőlük. A függőség megszüntetését célzó program részeként az öngyilkosság közelébe került személyek olyan tanácsokat kaptak, hogyan használhatják biztonságosabban [egyre kisebb dózisban – a ford.] a kábítószereket. Lényeges, hogy itt a cél a függőség megszüntetése volt. Ezt az eredeti megközelítést mára nagyrészt elhagyták. A heroinfüggőségben szenvedő betegeket ma már hosszú távon metadonnal kezelik. Még nagyobb jelentőséggel bír az a tény, hogy az ártalomcsökkentő megközelítéseket a függőségben szenvedőkön túlmenően kiterjesztették a fiatalok teljes populációjára.

Keresztyén szemszögből az ártalomcsökkentést hangsúlyozó megközelítéssel az a probléma, hogy kikövezi az utat a bűn előtt. Ahelyett, hogy azt mondanák a fiataloknak, hogy a cselekedeteiknek szükségszerű következményei vannak, az ártalomcsökkentést hangsúlyozó álláspont pozitívumként mutatja be azt, ami eredendően veszélyes. Ez a megközelítés olyan légkört teremt, mintha a felsorolt jelenségek elfogadhatók volnának, még több embert bátorítva arra, hogy részt vegyen a káros tevékenységekben és megbélyegezve azokat a fiatalokat, akik továbbra is ellenzik. Ez pont hogy az ártalmak növekedését és nem a csökkenését eredményezte.

Ez világosan látható a szexualitással kapcsolatos felvilágosítás területén. Amióta bevezették a „biztonságos szexről” szóló edukációt, megnőtt a kiskorúak közötti szexuális aktusok száma. Ezzel együtt a nemi úton terjedő betegségek szintje is ugrásszerűen megnőtt, akárcsak a tinédzsereken végrehajtott abortuszoké. Ily módon a fiatalok számára szinte lehetetlenné vált, hogy szabadon kimondhassák, hogy várni akarnak a szexszel a házasságig. Az ártalomcsökkentő megközelítés tehát nemhogy csökkentette volna, de még növelte is a károkat.

Az ártalomcsökkentés aláássa a jogállamiságot és a szülői tekintélyt. Rossz útra tereli a fiatalokat: azt az üzenetet közvetíti, mintha a drogfogyasztás vagy a fiatalkorúak által folytatott szexuális tevékenység elfogadható lenne.

Az ártalomcsökkentés filozófiájának egyre szélesebb körű alkalmazása rendre kudarcba fullad. Az egyetlen válasz, amelyet az ártalomcsökkentés gurui erre a fejleményre adni képesek, az, hogy egyre korábban és egyre nagyobb dózisban kell az ártalomcsökkentést eszközölni.

Ezzel szemben azokon a területeken, ahol a megelőzést alkalmazzák, sikert érnek el. Vegyük például a dohányzást. A kormány határozott dohányzásellenes kampányba kezdett, amely egyértelmű üzenetet közvetít az embereknek: „Ne dohányozzatok!” Konfrontatív reklámkampányt indított [az Egyesült Királyságban – a ford.] tüdőrákban szenvedő emberek szívszorító történeteivel. Számos középületben már nem engedélyezett a dohányzás. Ehelyett a dohányosok kint kuporognak, mert bent nem szabad dohányozni. A közoktatási program eredményeként csökkent a dohányzás a férfiak körében. A tüdőrák előfordulási aránya férfiak esetében a hetvenes évek végén érte el a csúcsát, azóta több mint 40%-kal csökkent. Ha a dohányzás kapcsán tudjuk hirdetni, hogy „mondj nemet!”, miért ne tehetnénk meg ugyanezt az illegális és erkölcsileg helytelen tevékenységek terén is?

 

Forrás: https://www.christian.org.uk/who-we-are/what-we-believe/harm-reduction-approaches-un-christian/
Fordította: M. T. A.

*

Korábbi részek:

A kormányzat létezésének célja a gonosz megfékezése
A házasság szentsége
A gyermekek feletti szülői tekintély Istentől ered
A drogfogyasztás káros

Hozzászólás írása