26
márc
2025

Teológiai-etikai sarokpontok a keresztyének közügyekben való részvételéhez, II. – A házasság szentsége

Mostanság gyakran hallani azt az érvelést, hogy a házasság semmivel sem jobb, mint bármely más típusú partnerkapcsolat, és nem kellene különleges jogi státusszal felruházni. Sokak szerint a házasság csak egy darab papír. Isten azonban nem így látja. A teremtés kezdetén – miután megalkotja Évát Ádám segítőtársaként ­– egyértelműen kifejti, hogy miért jelentőségteljes a házasság az emberiség számára: „Ezért hagyja el a férfi apját és anyját, ragaszkodik feleségéhez, és ezért lesznek egy testté.” (1Móz 2,24) Az egy férfi és egy nő közötti házasság teremtési rend (ordinancia), ezért Istennek a házassággal és a szexualitással kapcsolatos tanítása egyaránt érvényes a világra és az egyházra. A házasság minden ember javát szolgálja, nem csak a keresztyénekét.

A házasság egyértelműen különbözik más típusú kapcsolati formáktól. A házasság Isten úgynevezett általános kegyelmének a része. A Biblia világosan tanítja, hogy a szexuális együttlét minden formájának kizárólag az egy férfi és egy nő közötti élethosszig tartó monogám házasság a legitim kerete (1Kor 6,9). A házasság a megfelelő környezet a gyermekneveléshez. Még a világi kutatások is azt mutatják, hogy a felnőttek és gyermekek számára nyújtott előnyei tekintetében a házasság messze felülmúl minden más típusú emberi kapcsolati formát. A történelem korábbi szakaszaiban a nyugati joghagyományban védelmet élvezett a házasság az általa nyújtott egyedülálló társadalmi előnyök folytán. Történelmileg a házasság definíciója az angolszász jogrendszerben a következő volt: „egy férfi és egy nő önkéntes, életre szóló egyesülése, más személyek kizárásával” (Hyde v. Hyde and Woodmansee, 1866). Ez összhangban áll a bibliai felfogással.

Napjainkra a házasság sokat veszített egyedi státuszából a közpolitikai gondolkodásban. Evangéliumi keresztyénként (a Christian Institute munkatársaiként) aggodalommal tölt el minket minden olyan jogszabály, politikai intézkedés, juttatás, szociális támogatás és adótípus, amely aláássa a házasság intézményét és a keresztyén családmintát. Példának okáért igazságtalannak tartjuk, hogy azokban a háztartásokban, ahol csak az egyik fél rendelkezik keresőtevékenységgel, ám az ötvenezer fontnál magasabb fizetéssel jár, több adót kell fizetnie, mint azokban a háztartásokban, ahol két olyan kereső van, akiknek a bevétele fejenként kevesebb, mint huszonötezer font, de a háztartás összbevétele ugyanannyi.

A család intézménye értékteremtő és értékhordozó, jelenleg mégis megpróbálják aláásni. És ez nem utolsósorban a válások számának növekedését eredményezi. Jézus hangsúlyozta, hogy a házasság életre szóló szövetség, de a válási törvény egymást követő reformjai elősegítették a „válás kultúrájának” féktelen elharapózását. Isten gyűlöli a válást (Mal 2,16), és Jézus egyértelműen a könnyelmű válás ellen foglalt állást (vö. Mt 19,3–9; Mk 10,11–12). A válási jog liberalizációja Nagy-Britanniában [és másutt is – a ford.] növelte mind a válási arányt, mind a házasságon kívül született gyermekek számát. A Christian Institute vélekedése szerint úgy kell megreformálni a jogi kereteket, hogy azok kellő elrettentő erővel bírjanak a válás tekintetében, és elősegítsék a felek közötti kibékülést. A házasság felbontását szabályozó rendelkezéseknek nem szabadna felmenteniük a bűnösöket és elítélniük az ártatlanokat.

Amikor Pál Athénba ment, azt látta, hogy a város tele van bálványokkal. Pál éles kritikával illette a burjánzó bálványimádást (lásd ApCsel 17,16–34). Napjainkban talán nem minden utcasarkon találkozunk bálványszobrokkal, de a szexualitás mindent átható imádata általános jelenség. A keresztyéneknek továbbra is ki kell állniuk amellett, hogy a házasság egy férfi és egy nő közötti szövetség. Azt is világossá kell tennünk, hogy minden házasságon kívüli szexuális érintkezés helytelen. Ez azt jelenti, hogy helytelen a paráznaság, a házasságtörés és a homoszexuális tevékenység. Jézus azt mondta a házasságtörésen ért asszonynak: „…menj el, és mostantól fogva többé ne vétkezz!” (Jn 8,11)

Forrás: https://www.christian.org.uk/who-we-are/what-we-believe/marriage-is-sacred/
Fordította: M. T. A.

*

Korábbi részek:
A kormányzat létezésének célja a gonosz megfékezése

1 válasz

Hozzászólás írása