Mit tehet az egyház a gyermekek védelméért?
Olvastuk a híreket, láttuk a jelentéseket. Tudjuk, hogy az egyházakban visszaélések történnek. A Houston Chronicle 2019-es, Abuse of Faith elnevezésű vizsgálata szerint 1998 óta több mint hétszáz áldozat vádolt meg közel négyszáz déli baptista vezetőt és önkéntest – lelkészeket, diakónusokat, ifjúsági szolgálókat és misszionáriusokat – szexuális visszaéléssel.
A Guidepost nemrégiben a Déli Baptista Szövetségben (Southern Baptist Convention) elkövetett szexuális abúzusok kezelését vizsgálta, és kutatása során rámutatott arra, hogy sürgős reformokra van szükség a megelőzést célzó felkészítés, az önkéntesek szűrése és a vádakra való reagálás terén. Az Amerikai Presbiteriánus Egyház (Presbyterian Church in America) a héten tette közzé azokat a javaslatait, amelyekkel a családon belüli erőszakkal és szexuális visszaélésekkel szembesülő gyülekezeteknek hivatottak segíteni. Ezek a tanulmányok azt mutatják, hogy teológiai meggyőződéstől és felekezeti hovatartozástól függetlenül bármilyen közösségben előfordulhatnak abúzusok. De mit tegyünk ellenük? Hogyan reagáljunk, amikor olyan problémával szembesülünk, amely nyilvánvalóan meghaladja kompetenciánkat?
A gyülekezeti vezetőknek időt kell szakítaniuk a megszomorodásra és a sírásra az évek óta tartó visszaélések miatt. Át kell gondolnunk, hogyan tudnánk jobban gondoskodni az érintettekről – mind a túlélőkről, mind hozzátartozóikról. Továbbá minden olyan szervezetnek, amely gyermekek és kiszolgáltatott emberek felé végez szolgálatot, ki kell dolgoznia egy stratégiát a visszaélések megelőzésére és – visszaélésről szóló bejelentés esetére – a megfelelő válaszlépésekre.
Erről szeretnék ebben a cikkben szólni. Az Isten képmására teremtett ember méltóságához kapcsolódó teológiai meggyőződésünk, a Biblia keresztyén jellemhez fűződő normáinak megértése és a kiszolgáltatottakról való gondoskodás szentírási követelményei alapján módosítanunk kell a visszaélések megelőzésével és a gyermekvédelemmel kapcsolatos szemléletünket.
Három kulcsfontosságú gyermekvédelmi intézkedés
Hogyan teheti meg gyülekezetünk az első lépéseket a hatékony gyermekvédelmi szolgálat kiépítése terén? Vegyük fontolóra az alábbi három gyermekvédelmi intézkedést.
1. Kormányzás
A legjobb módja annak, hogy komolyan vegyük gyülekezetünkben a gyermekvédelem ügyét, ha felülről kezdjük: a szervezet vezetőségében. Ahogy Sally Wagenmaker, a Bántalmazásmegelőzési Evangéliumi Tanács (Evangelical Council for Abuse Prevention) vezető jogásza rámutat: „A gyermekvédelem a jó, istenfélő kormányzással kezdődik.”
Ha a gyülekezet vezetősége nem áll a gyermekvédelem ügye mellé, akkor valószínűleg nem lesz teljes egyetértés a munkatársak és az önkéntesek között a visszaélések megelőzése és a bejelentési gyakorlat terén, és aligha fogják megfelelően kezelni a visszaéléseket.
Ha a szervezet, amelybe tartozunk, gyermekekkel foglalkozik, a vezetőtestületnek olyan gyermekvédelmi programot kell indítania, amely erőteljes szűrési folyamatot (a gyermekekkel foglalkozó munkatársak hátterének, referenciáinak az ellenőrzését és interjúztatását is), valamint az összes munkatárs számára – beleértve a gyermek- és ifjúsági szolgálat önkénteseit is – képzést ír elő.
Minden önkéntesnek el kell fogadnia az etikai kódexet, és konzekvensen szankcionálni kell, aki megszegi a benne szereplő irányelveket, zéró toleranciát tanúsítva minden, gyermekeket érintő szexuális zaklatás ügyében. Ez azt jelenti, hogy a gyülekezet nem engedheti, hogy bármilyen minőségben is gyermekekkel foglalkozhasson az, aki beismerte (vagy akiről kiderül), hogy elítélték gyermekek elleni szexuális bántalmazásért.
2. Felkészítés
A gyermekekkel érintkező összes személyt ki kell képezni arra, hogy felismerje a bántalmazás – a gyermekmolesztálás és az abuzív magatartás – jeleit. Azt is el kell sajátítaniuk, miként reagáljanak a szervezeten belül és kívül előforduló bántalmazó incidensekre. Gyülekezetünk képzési programjában ne a reaktív, hanem a proaktív megközelítést próbáljuk érvényre juttatni a gyermekvédelem terén, hogy ne csak akkor reagáljunk a helyzetekre, amikor már megtörtént a baj.
Tudatosítsuk a szervezeti egység tagjaiban és a dolgozókban a gyermekvédelem frontvonalában működők felelősségét. Ők lesznek azok, akik a gyerekekkel folytatott beszélgetéseik során és a velük folytatott interakciókon keresztül elsőként észlelik a bántalmazásra utaló jeleket. Tájékoztassuk mind a munkatársakat, mind az önkénteseket a bejelentési kötelezettségre vonatkozó helyi jogszabályokról. Az államunkban érvényes előírásokat a Mandated Reporter oldalán vagy az Egyesült Államok Egészségügyi és Szociális Minisztériumának Mandatory Reporters című útmutatójában találjuk meg. Ösztönözzük arra a munkatársakat, hogy mindent, amit csak gyanúsnak találnak, jelentsenek be, biztosítva őket arról, hogy a szervezeten belüli személyek vagy akár maga a szervezet nem fogja büntetésben részesíteni vagy bárhogyan is szankcionálni őket jóhiszemű tettükért, függetlenül attól, ki az, akiről bejelentést tesznek, illetve hogy a vád igaz-e, vagy sem.
A képzéssel kapcsolatos további forrásokért lásd Deepak Reju On Guard – Preventing and Responding to Child Abuse at Church című könyvét, különösen is annak 11. és 12. fejezetét.
3. Reakció
Írásos reakciótervet kell kidolgozni, még mielőtt bántalmazás történne. A bejelentést követő első huszonnégy óra gyakran a legkritikusabb, ezért minden munkatárs és önkéntes ismerje meg a tervet, biztosítva számukra a gyors hozzáférést.
A reakciótervnek meg kell felelnie a bűnüldöző szervek és a gyermekvédelmi szolgálatok vizsgálati protokolljainak. Mindenképpen tartalmaznia kell a feltételezett áldozat jóllétéről való gondoskodás lépéseit, és elő kell írnia az összes válaszintézkedés dokumentálását.
A kielégítő reakcióterv a következő témakörökre kell, hogy kiterjedjen: hogyan kell fogadni a gyermek részéről tett bejelentést egy állítólagosan elszenvedett bántalmazásról; hogyan kell jelenteni a bántalmazást; melyek a kötelező bejelentésre vonatkozó törvények és a bejelentési protokollok, beleértve a joghatósági szervek elérhetőségeit is; mik a jogi segítségnyújtással foglalkozó szervezetek és biztosító társaságok elérhetőségei; valamint kik az áldozatok számára kijelölt tanácsadók vagy terapeuták?
Az egyházaknak válságkezelő csapatot kell felállítaniuk. Ez még a kisebb gyülekezetek és gyülekezetplántálások esetében is fontos lépés, ahol a csapat elsősorban önkéntesekből áll. A válságstáb olyan emberekből kell álljon, akik ismerik a cselekvési tervet, és gondoskodnak az állítólagos áldozatokról, valamint kezelik a logisztikai igényeket.
Végezetül bejelentés esetén értesíteni kell a vezetőket, hogy ki tudják dolgozni a belső cselekvési tervet, gondoskodva az állítólagos áldozatról: el kell választani az áldozatot a bántalmazótól, és meg kell szervezni a gyülekezeten belüli kommunikáció és az esetleges médiamegkeresésekre való reagálás stratégiáját.
Bármi áron
Jenna Quinn áldozatok ügyét felkaroló (maga is bántalmazást átélt) jogvédő felhívja a figyelmet: „Ahogyan a bántalmazásnak van mentális, pszichés és fizikális hatása, úgy van spirituális következménye is. […] És amikor a bántalmazás hitéleti környezetben történik, gyakran fokozódik az azt átélő lelki sérülésének hatása.” Mindent meg kell tennünk, hogy elhárítsuk a buktatókat a bántalmazásban érintettek elől.
Isten arra hívja népét, hogy gondoskodjon a kiszolgáltatottakról, és megvédje egyházát azoktól, akik ártani akarnak neki (Zsolt 82,3–4; Ézs 1,17; ApCsel 20,28–30; 1Kor 5,9–13; Jak 1,27; Júd 4). Lehet, hogy ez az első alkalom, hogy szembesülünk a visszaélések problémájával, és talán túl nagynak tűnik ahhoz, hogy úgy véljük, képesek vagyunk kezelni. De vannak olyan intézkedések, amelyeket a magunk részéről megtehetünk mind a visszaélések megelőzése, mind a megfelelő válaszlépések terén, ráadásul számos segélyszervezet, keresztyén ügyvéd, sőt még biztosítótársaság is szívesen segít! Az egyház tanúságtétele megerősödik, ha együtt dolgozunk, és minden tőlünk telhetőt megteszünk a gyermekek védelmében.
Forrás: https://www.thegospelcoalition.org/article/church-child-protection/
Szerző: Briggham Winkler (MDiv, Southern Seminary), az Evangelical Council for Abuse Prevention kommunikációs koordinátora
Fordította: Márkus Tamás
Írások hasonló témában: Evangelikál keresztyén nyilatkozat az egyházon belüli szexuális visszaélésekről
Lehet, hogy felülbírálandó az egyházi állásfoglalás(ok)ban az a megfogalmazás, hozzáállás, hogy:
„Magát a hajlamot erkölcsileg nem minősítjük.”
(Természetellenes szexuális hajlamról van szó.)